Rojstno mesto Rudolfa Maistra izkazalo čast slovenskemu junaku

Kamnik, rojstno mesto generala Rudolfa Maistra – Vojanova, se je s slovesno akademijo ob 150-letnici njegovega rojstva, 90-letnici njegove smrti in 100-letnici častnega meščanstva poklonilo svojemu junaku – drznemu vojaškemu poveljniku, strategu, pesniku, bibliofilu in slikarju – ter se spomnilo njegove dediščine.

Maister je ena tistih osebnosti slovenske zgodovine, ki je ljudi močno povezala, združila v prizadevanju za skupno dobro celotne domovine ter s pogumom, odločnostjo in vztrajnostjo uspešno ubranila interes Slovencev, s čimer je brez dvoma lahko tudi zgled aktualnemu slovenskemu političnemu vrhu. Srčno je verjel v slovensko prihodnost in s pogumno obrambo severne meje poskrbel za temelje, da je ta postala resničnost, zaradi česar je ena največjih osebnosti slovenske zgodovine.

»Kot je Maister imel rad Kamnik, ima Kamnik rad Maistra«

V Kamniku aktivno ohranjajo živ spomin na Rudolfa Maistra – Vojanova. »Kot je Maister imel rad Kamnik, ima Kamnik rad Maistraje izpostavil kamniški župan Matej Slapar. »Kamničani so na včerajšnji dan pred 100 leti Maistru podelili naslov častnega meščana na njegovo rojstno hišo je bila leta 1938 slovesno nameščena spominska plošča. Njemu sta posvečena ulica in most, njegovo ime nosi naša gimnazija in srednja šola, v novejši zgodovini občinski praznik, Kamničanke in Kamničani praznujemo na rojstni dan našega generala. Maistru je v Kamniku posvečen tudi spomenik, s katerim so Kamničani že leta 1970, sredi sistema, ko se Maistra ni samoumevno slavilo in omenjalo, svojemu junaku izkazali veliko čast, ljubezen in simbolno zahvalo. Spomenik v Kamniku je bil prvi in takrat edini Maistru posvečen spomenik v Sloveniji,« je še izpostavil Slapar in dodal:

»Kamničani smo že mnogokrat dokazali, da se s pogumom, hrabrostjo in z gorenjsko trmo da marsikaj narediti. Če se samo spomnimo lanskoletne ujme, ko je narava pokazala svojo moč, in ko smo solidarno stopili skupaj ter si pomagali tako kot že dolgo ne.

Maistrov pogum, vztrajnost in neustrašnost naj bodo simboli naše skupnosti. Zato danes, v spomin na Rudolfa Maistra in v čast Kamniku, pozivam vse vas, da se združimo v skupnem cilju graditi boljši jutri za vse nas. Naj nas k skupni blaginji vodijo naša odločnost, enotnost in pogum.

Hvala vam, da ste del te zgodbe, hvala vam, ker soustvarjate naš Kamnik in hvala vam, ker v svojih srcih ohranjate živ spomin na velikega Rudolfa Maistra – Vojanova ter živite, ohranjate in prenašate na prihodnje rodove vrednote, ki so vodile tudi njega. Skupaj, s pogumom in odločnostjo, bomo na temeljih močne preteklosti oblikovali prihodnost, na katero bomo lahko ponosni.

Hvala Kamnik, Maistrovo mesto!

Mož z vizijo, ki je prepoznal težo zgodovinskega trenutka in pogumno ukrepal

Prav Maister je bil tisti, ki je bil ob razpadu Avstro-Ogrske sposoben prepoznati težo in pomen zgodovinskega trenutka ter kljub dejstvu, da takrat še ni bil general, ampak major, z vizijo in pogumom izpeljal tisto, za kar bi si morala prizadevati narodna vlada v Ljubljani. Razglasil je poveljstvo nad Spodnjo Štajersko, izvedel mobilizacijo, v zgolj 11 dneh zbral štiri tisoč mož, ustanovil prvo redno slovensko vojsko s slovenskimi častniki in slovenskim poveljevanjem ter dosegel razmejitveno črto med nemško Avstrijo in Kraljevino SHS, ki se je zelo natančno ujemala s slovensko etnično mejo. Tako je obrnil celotno zgodovino in močno vplival na nastanek samostojne države, v kateri živimo danes, je na slovesni akademiji dejal predsednik državnega sveta Marko Lotrič. »Če Maistru z manevrom na severni meji ne bi uspelo, bi bila najverjetneje Slovenija ozemeljsko premajhna, da bi sploh kdaj lahko postala samostojna država,« je dodal Lotrič.