V zadnjih mesecu se je število delovno aktivnih v Sloveniji zmanjšalo za približno 2.400 oseb. Po podatkih statističnega urada (SURS) je bilo julija delovno aktivnih nekaj več kot 933.000 oseb. kar je manj v primerjavi. V primerjavi s prejšnjim julijem se je število povečalo za 1,2 odstotka.
Zaposlenih za 0,3 odstotka manj kot junija, samozaposlenih pa za 0,2 odstotka več.
Ključne statistike
• 0,3 % manj delovno aktivnih na mesečni ravni;
• za 0,3 % manj zaposlenih in 0,2 % več samozaposlenih kot mesec prej;
• 4,8 % delovno aktivnih oseb odsotnih z dela zaradi starševskega varstva oz. porodniškega dopusta ali dolgotrajne bolniške odsotnosti.
Samozaposlenih največ doslej
Zaposlenih je bilo v juliju približno 2.600 manj kot prejšnji mesec, kar pomeni 0,3 odstotni upad. Nasprotno pa je število samozaposlenih nekoliko naraslo, približno za 200 oseb ali 0,2 odstotka.
Število samozaposlenih se je dvignilo na dobrih 100.000 in tako naraslo že šesti zaporedni mesec. Doseglo najvišjo vrednost, odkar statistični urad spremlja registrske podatke o delovno aktivnem prebivalstvu, so danes sporočili statistiki.
Največji upad je bil opažen med delovno aktivnimi ženskami, kjer je število upadlo za 0,5 odstotka, kar pomeni več kot 1.900 oseb. Na drugi strani je bil manjši upad med delovno aktivnimi moškimi, saj se je njihovo število zmanjšalo za 0,1 odstotka, kar predstavlja manj kot 500 oseb.
Število delovno aktivnih je v primerjavi z junijem najbolj naraslo v gradbeništvu (za 0,4 odstotka), sledile so informacijske in komunikacijske dejavnosti. Največji upad, za 1,4 odstotka, je bil v izobraževanju, kar je po navedbah urada v poletnih mesecih običajno. Za 0,3 odstotka manj delovno aktivnih je bilo še v predelovalnih dejavnostih.
Več delovno aktivnih z daljšo odsotnostjo z dela
Posebej zaskrbljujoč je porast števila delovno aktivnih z daljšo odsotnostjo z dela. V juliju je bilo več kot 44.900 delovno aktivnih, ki so bili odsotni z dela zaradi različnih razlogov, kar predstavlja 4,8 odstotka delovno aktivnega prebivalstva. Od tega je bilo 15.900 oseb odsotnih zaradi starševskega varstva oz. porodniškega dopusta, nekaj manj kot 29.000 pa jih je bilo dolgotrajno bolniško odsotnih.
Največ odsotnih zaradi starševskega varstva oz. porodniškega dopusta je bilo v starostnem razredu 30-34 let, in sicer približno 5900, od tega okoli 5100 žensk in nekaj manj kot 800 moških. Na dolgotrajni bolniški je bilo največ delovno aktivnih v starostni skupini 55-59 let, in sicer nekaj manj kot 6800, polovica je bilo žensk.
Strokovnjaki še opažajo, da se število delovno aktivnih z daljšo odsotnostjo z dela povečuje, kar je lahko posledica različnih dejavnikov, vključno z epidemijo covida-19.
Vir: SURS